+48 693 539 269 andrzej@eko-pol-dach.pl
PL | EN | DE

O firmie

Dach jest ozdobą każdego domu, szczególnie jeśli jest to dom jednorodzinny położony w otoczeniu pięknej przyrody lub malowniczego osiedla domków jednorodzinnych.

Dach powinien być wyjątkowy, elegancki oraz estetyczny, a przy tym dopasowany do wyobrażeń mieszkańców danego domu. Odpowiedzią dla wielu klientów, będą dachy z trzciny .Takie dachy są idealne zarówno dla osób ceniących ekologię, jak i dla osób bardzo wymagających pod względem funkcjonalności jak i wyglądu. Dachy z trzciny są idealną odpowiedzią na potrzebę konstrukcji skomplikowanych lub bajkowych dachów. Trzcina posiada wiele możliwości, można wykonać z niej bardzo skomplikowane pokrycie dachowe jaki i proste powierzchnie np: altany,huśtawki itp..Trzcina pozwala nawet na tworzenie dachów o obłych kształtach . Naturalnie trzcina ma swoje granice, ale naprawdę daje dużo możliwości. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na region i okolicę, w jakiej leży działka, jej powierzchnię, położenie wobec stron świata, warunki atmosferyczne (klimat, wiatry, opady, nasłonecznienie, roślinność). Trzciną pokrywa się dachy dwu- i czterospadowe oraz półszczytowe i naczółkowe, Nie ma ograniczenia co do szerokości dachu. Stromy i szeroki dach będzie sprawiał przy reszcie budynku wrażenie ogromnej bryły. Strzecha prezentuje się najładniej na dachu o nachyleniu około 52°. Na lukarnach kąt nie może być mniejszy niż 28-30°. Ostry kąt przedłuża żywotność pokrycia - woda szybciej spływa i nie wnika w trzcinę.

Średnia grubość pokrycia trzcinowego to 30 cm, optymalna - podawana przez strzecharzy - to 23-38 cm. Zależy ona głównie od kąta nachylenia dachu oraz właściwości trzciny. Sposób jej mocowania sprawia, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym układana warstwa powinna być grubsza.

Strzechy wykonuje się na tradycyjnej więźbie dachowej, musi ona jednak być mocna, ponieważ ciężar metra kwadratowego pokrycia to około 60 kg, a trzeba jeszcze pamiętać o śniegu, deszczu i gradzie,przy czym woda przy ulewnych deszczach wnika tylko na głębokość 4 cm. Przekrój krokwi musi więc być odpowiednio duży, a rozstaw między nimi niezbyt duży, np.: przekrój krokwi 8 x 16 cm, odstęp między krokwiami do 100 cm, łaty o przekroju 4 x 6 cm nabijane co 27-30 cm. Jeżeli trzcinę mocuje się wkrętami i drutem, łaty powinny mieć przekrój 4 x 6 cm; jeśli igłą, może on być mniejszy.

Jaka trzcina jest najlepsza? Musi być jednoroczna, koszona późną jesienią lub zimą (listopad - luty), po pierwszych przymrozkach.

Jednym z najważniejszych problemów, z jakimi należy się zmierzyć jest zabezpieczenie trzciny przed ogniem. Podstawową formą ochrony jest impregnacja pokrycia specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Zabieg ten będzie skuteczny, jeśli powierzchnia strzechy będzie sucha (zależnie od rodzaju impregnatu przez godzinę do kilku godzin), a temperatura powietrza wyższa niż 15°C. Bardzo ważne jest też, aby do wiązania trzciny używać żaroodpornego drutu chromoniklowego, który w wysokiej temperaturze nie traci wytrzymałości i nie odkształca się. Dzięki temu podczas pożaru nie pozwala na rozluźnienie trzciny, a tym samym utrudnia dostęp tlenu, tworząc z warstwy trzciny czasową zaporę dla ognia.

Konstrukcja

Strzechę można montować do łat przybitych do krokwi za pośrednictwem kontr-łat lub też mocować na sztywnym poszyciu z desek. W tym drugim przypadku na deskowaniu także muszą się znaleźć drewniane kontr-łaty grubości około 2,5 cm i prostopadle przybite do nich łaty. Umożliwi to naturalny obieg powietrza pod trzciną i zapobiegnie zawilgoceniom od wnętrza domu. W koszach - ze względu na zwiększoną ilość wody opadowej oraz naturalne zmniejszenie spadku - grubość poszycia zwiększa się o połowę.

Mocowanie

Wiązki trzciny (długości 1,8 m o obwodzie 60 cm) rozcina się, równomiernie rozkłada na dachu i przytwierdza do łat drutem chromoniklowym na głębokość 1/3 założonej grubości poszycia dachu. Na 1 m2 pokrycia zużywa się 8-12 wiązek. Okap tworzą dwie-trzy warstwy trzciny ułożone jedna na drugiej na pierwszej - startowej - łacie. Na szczytach dachu trzcinę układa się ukośnie, a kalenicę dodatkowo chroni warstwą papy, na wierzchu zaś folią i gęstą siatką drucianą powlekaną.

Konserwacja

Części dachu (okap, nisze, części cały czas zacienione) szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych wymagają czyszczenia z liści i gałęzi hamujących naturalny spływ deszczówki. Można to robić miotłą lub grabiami. Trzeba też sprawdzać stan pokrycia po ulewnych i gwałtownych burzach. Uszkodzony fragment strzechy można naprawić, wymieniając snopek. Po około roku wstawiony fragment przybiera barwę reszty pokrycia. Co 3-5 lat należy powtarzać impregnację strzechy częstotliwość zależy od użytego środka do impregnacji.

Impregnacji dokonuje się metodą natryskową tuż po położeniu dachu trzcinowego. Co kilkanaście lat warto wyrównać jej powierzchnię poprzez ubijanie.

Plusy dachów z trzciny:

  • ciepły - dach trzcinowy zimą trzyma ciepło, a latem zapewnia chłód - Takie właściwości osiąga dzięki wysokiemu współczynnikowi przenikania ciepła U, który wynosi około 0,35 W/(m˛ˇK). Dach trzcinowy grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z wełny mineralnej,
  • trwały - odpowiednio ułożona i pielęgnowana wytrzyma 70-80 lat, a w sprzyjających warunkach nawet do 100 lat,
  • wytwarza mikroklimat,
  • energooszczędny,
  • dźwiękoszczelny,
  • zapewnia klimat "swojskości".

Koszt

To jest najczęstsze pytanie i zależy od skomplikowania projektu, wielkości dachu ilości obróbek( typu okna dachowe,kominy). Należy uwzględnić to iż pokrycie jest wodoszczelne i nie ma konieczności mocowania rynien oraz rur spustowych i nie trzeba wykańczać podsufitówek. Więc ten koszt może być często mniejszy niż tradycyjnych dachów a efekt wizualny jest fantastyczny .

Proponując Państwu dach z trzciny wodnej przedstawiliśmy wiele jego zalet.Nasza firma EKO-POL-Dach ma wieloletnie doświadczenie .

Wykonujemy pokrycia:

  • budynków mieszkalnych,
  • altan,
  • studzienek,
  • bram oraz wielu innych konstrukcji.

Zapewniamy solidne materiały oraz fachowe wykonanie dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.

Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

Eko-Pol-Dach | Celiny 12a , 42-235 Lelów

+48 693 539 269 +48 888 319 557 @ andrzej@eko-pol-dach.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X